Sismik İzolatörlü Bursa Şevket Yılmaz Hastanesi

SİSMİK İZOLATÖRLÜ BİNA TASARIMI

Deprem Mühendisliğinin günümüzdeki en somut uygulamalarından bir tanesi sismik izolatör sistemleridir. Stratejik öneme sahip, hastane, itfaiye, enerji santralleri, rafineri ve tehlikeli madde bulunduran işletmeler, haberleşme ve kamu binaları gibi yapıların, deprem sonrasında işlevselliğini sürdürmesi gerekmektedir. Bina depremi hasarsız bir şekilde atlatsa dahi, bina içerisindeki ekipmanları deprem kuvvetlerinden korumak ancak sismik izolasyon sistemleri ile mümkün olmaktadır.

Depta Mühendislik, performans esaslı tasarım tekniklerini kullanarak, üniversiteler ile işbirliği halinde sismik izolatör sistemini ve yapıyı tasarlamaktadır. Tasarımlarımız, Türk, Amerikan ve Avrupa ilgili yönetmeliklerine uygun şekilde yapılmaktadır. Birçok alternatif izolatör sistemi değerlendirilirken, yapının gerçek deprem hareketleri altındaki davranışı gözlenmekte ve en doğru izolatör sistemi uygulanmaktadır.

Depta Mühendisliğin, sağlık yapılarının ve kimyasal muhafaza tanklarının sismik izolasyonu üzerine tecrübesi ve bilimsel çalışmaları mevcuttur. Ar-Ge departmanında, özellikle sismik izolasyon sistemleri üzerine araştırmalar yürütülmektedir.